ראשי / חדשות נדל"ן / ד"ר רינה דגני: "ישנם סימנים מדאיגים; שוק הנדל"ן חוזר חמש שנים אחורה"

ד"ר רינה דגני: "ישנם סימנים מדאיגים; שוק הנדל"ן חוזר חמש שנים אחורה"

לדברי ד"ר רינה דגני, מנכ"ל קבוצת גיאוקרטוגרפיה ומתכננת ערים, אם המצב יימשך כך, צפויה האטה משמעותית בפעילות העסקית במשק – "שוק הנדל"ן היה מאז ומעולם הקטר של המשק, אם הוא יעצור, כולם יעצרו אחריו"

 גם נתוני הרבעון הראשון של 2012 בשוק הנדל"ן בישראל לא מבשרים טובות. מניתוח כלכלי שערכה ד"ר רינה דגני, מנכ"ל קבוצת גיאוקרטוגרפיה ומתכננת ערים, עולה כי גם ברבעון הראשון של 2012 לא נרשמו שינויים משמעותיים במחירי הדירות בהשוואה לרבעון האחרון של 2011. במילים אחרות המחירים נותרו יציבים, ואם הייתה באזור מסויים עלייה או ירידה במחיר, מדובר בשינויים מזעריים. "שוק הנדל"ן תקוע ומספר העסקאות קטן מחודש לחודש. מספר העסקאות שבוצעו ב-2011 ירד ל-86 אלף עסקאות, בשנת 2012 הירידה נמשכת. אם לא תיעצר הירידה, אני צופה שנגיע לרמת העסקאות שהיינו עדים לה בשנת 2005 שהסתכמו ב-82 אלף דירות בלבד", אומרת ד"ר דגני.

 "כל הפעולות בהן נוקטים משרדי השיכון והאוצר, לא מחזירים את האנשים לשוק, ברגעים מסויימים אנשים חוזרים לשוק, אך עולים שוב על הגדר כשהם רואים את רמות המחירים. שוק הנדל"ן נמצא כיום במצב שבו רוכשים לא קונים דירות בכל מחיר, למרות שהם צריכים, ומוכרים מסרבים להתפשר כיוון שהם יודעים שיש צורך בדירות שלהם". ד"ר דגני: "רק מי שמוכרח קונה היום דירה. בניגוד למה שנוטים לחשוב, רוב הזוגות שנישאים כבר חיו יחד לפניי הנישואין, ולכן אין להם צורך ממשי מיידי ברכישת דירה, משפרי הדיור יכולים להרשות לעצמם להמתין ולראות מה יקרה בשוק הנדל"ן וגם המשקיעים לא ממהרים להיכנס חזרה לשוק שהמחירים בו כבר לא מבטיחים תשואה נאה. כל זה בעצם מוביל לכך שהקטרים הראשיים שאמורים היו להניע את שוק הדיור בישראל כיום, תקועים.

 "לשוק התקוע עלולה להיות משמעות קשה אם המצב הזה יימשך לאורך זמן, כי המכפיל הכלכלי של שוק הדיור גבוה, הוא יוצר פרנסה לעשרות תחומים אחרים – שמאות אדריכלות, תכנון, ריהוט, נגרות, וכל מה שקשור ברכישת דירה. אם המצב יימשך כך, צפויה האטה משמעותית בשוק. "מצטרפים לחשש מרכישת דירה גם נתוני האבטלה האחרונים עליהם דווח בחודש האחרון, המעידים על כך שכאשר האופק התעסוקתי לא יציב, אנשים לא קונים בתים".

ראה גם

צילום: fotolia

לוחמה בשטח בנוי

מה שהתחיל בהכרזה שנויה במחלוקת על חוק המע"מ, המשיך לתוך מלחמה והעמיק עוד יותר את ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>