ראשי / חדשות נדל"ן / התפתחות הנדל"ן הרפואי במתחם רמת החייל

התפתחות הנדל"ן הרפואי במתחם רמת החייל

במקרים רבים השינויים בתחום הנדל"ן במדינת ישראל הם מהירים יחסית ולא פעם הם גם לא כל כך צפויים. אחד מהמקומות שבו היה שינוי דרמטי מאוד בתחום הנדל"ן הוא האזור של מתחם רמת החייל בתל אביב. האזור החל להתפתח כבר לפני שנים רבות כמתחם הייטק, משך אליו נותני שירותים להייטק, במיוחד בתחום ההסעדה, ובשנים האחרונות הוא משנה שוב את פניו למתחם רפואי מוביל. זאת בעקבות הקמת בית החולים הפרטי אסותא במתחם. במאמר שלפניכם נדון בהתפתחות הנדל"ן במתחם רמת החייל מאז הקמתו של בית החולים אסותא ונבחן כמה תמורות שחלו במקום.

התמורה הרפואית

רופאים רבים החלו לקבל ולטפל בחולים באופן פרטי בבית החולים אסותא. כתוצאה מכך הם העתיקו את המשרד או הקליניקה שלהם לקרבתו. מצב זה היווה טריגר לאחת מהתופעות הברורות ביותר שהחלו להתפתח ברמה הנדל"נית במקום – בניה והשכרה של מרפאות במתחם. רופאים שונים, שעובדים חלק מהזמן בבית החולים אסותא, הגיעו לאזור ושכרו סביבו מרפאות שונות. בכך הם הפכו מבחינת הנדל"ן לאחת מהקבוצות העיקריות של השוכרים והקונים הפועלים במתחם.

 עקב הביקוש הרב, נוצר לחץ להסבת משרדים למרפאות והחלה בניה אינטנסיבית של מתחמים רפואיים נוספים מחוץ ומסביב לבית החולים אסותא. גם בית החולים עצמו פתח עוד ועוד מרפאות תוך השכרת שטחים בתוכו לקבוצות רופאים שפועלות בו והוא פועל במרץ להרחבת השטח האורגני שלו. כהשלמה לשירותי בית החולים, נפתחו גם וממשיכים להיפתח בקרבתו מכונים רפואיים שונים כגון מכוני הדמיה, אסתטיקה ורפואת שיניים, ופועלים לידו ספקים של שירותי בריאות משלימים. המקום הפך בעליל להיות אבן שואבת למגוון פעילויות ושירותים רפואיים ופרא-רפואיים.

לא רק רופאים

כאמור, לא רק מרפאות ורופאים ממוקמים באזור רמת החייל. למעשה זוהי רק הקבוצה האחרונה שגילתה והגיעה לאזור. קדמו לה אנשי ההייטק וחברות  המדיה והפרסום. חברות הייטק גדולות החליטו לשכור שטחים באזור זה של רמת החייל וגם חברות פרסום ותקשורת כמו "רשת" ו"קשת" החליטו לפתוח באזור משרדים. ספקי השירותים לכל העסקים הללו הגיעו במהרה והאזור הפך גם למוקד בילויים בשעות הערב, עת המסעדות השונות במתחם מחליפות את האכלת עובדי ההייטק, התקשורת והרפואה בארוחות עסקיות במתן שירות מסוגנן יותר של ארוחות ערב.

בילויים מסעדות ולינה

חתך האוכלוסייה הנחשב של השוהים באזור והיותם בעלי אמצעים כספיים רבים יותר מהממוצע הביא לכך ששפים גדולים וידועים רצו מקום וחלק בכל החגיגה וכיום אפשר ליהנות במתחם זה ממסעדות טובות במיוחד. מעבר למסעדות הטובות ובתי הקפה, במקביל לכניסת בית החולים אסותא לאזור, הוקם במקום גם מלון הבוטיק שעונה על מספר צרכים. מדובר על מלון בוטיק שמשרת בצורה נוחה את אנשי העסקים שמגיעים לאזור לכמה ימים, בדרך כלל לחברות ההייטק, ורוצים לא להתרחק ממרכז העניינים העסקי שלהם. במקביל, חלק מאורחי המלון הם אנשים, בדרך כלל בעלי אמצעים, שמגיעים לעבור טיפולים וניתוחים שונים בבית החולים אסותא, והם נהנים מהמלון לפני הטיפול או אחריו. חלק מהמטופלים הללו, השוהים במלון, הם מטופלים מארצות זרות, המגיעים לטיפול במסגרת המכונה "תיירות רפואית".

המרפאות בתוך אסותא

בית החולים אסותא עצמו נקט באסטרטגיה נדל"נית מעניינת. מלכתחילה הוא נבנה בגודל והיקף גדולים בהרבה מההערכה הראשונית של רבים בשוק הרפואי דאז לגבי הצורך, עם חזון שהתממש בצורה מלאה. האסטרטגית של בית החולים התבססה על הבאת קבוצות רופאים מתמחות לכותלי בית החולים והכלתם כקבוצות רפואיות עצמאיות. ואולם במקביל, אותן קבוצות רופאים מוצגות גם כקבוצות אורגניות של בית החולים, ולמעשה הן מממשות את המחלקות הרפואיות בשלו ויוצקות בהן את התוכן והמומחיות הרפואית. כך, כולל בית החולים אסותא מרפאות כמו קרדיוהיל, המתמחה בכירורגיית לב-חזה, כלי דם וריאות, א.ר.ם, המתמחה בכירורגיית א.א.ג, ראש וצוואר, פה ולסתות, אסיא מדיקל, העוסקת בתחומי כירורגיה כללית, כירורגיה בריאטרית וכירורגיית שד, ואורומדיק, הנותנת מענה כולל לכל צרכי הכירורגיה האורולוגית. כמובן, בבית החולים ישנן עוד מרפאות רבות כמו מרפאת היריון, מרפאת שיניים, מרפאת מומחים ועוד, כולן מהוות אבן שואבת לחולים, מבקרים וגם רופאים שותפים או מתחרים. אין פלא, איפה, שבית החולים אסותא מרחיב את שטחי הנדל"ן שלו ופועל במרץ ליישום תוספות בניה שירחיבו את בית החולים והקיבולת שלו עוד יותר.

הבעיות בגידול המהיר

הגידול המהיר בקיבולת מתחם רמת החייל, הן באוכלוסיית העובדים במקום והן באוכלוסיית המבקרים בו יוצרים עומס רב על התשתיות באזור. עומס זה ילך ויגבר עם התמשכות הבניה באזור והקמתם של מגדלי משרדים, מרפאות ושירותים נוספים. כבר כיום החנייה באזור בשעות העומס קשה למדי, ולמעשה היא נשארת כזאת גם בשעות הערב כאשר אוכלוסיית המקום מתחלפת לבלייני הערב. כפועל יוצא מתחלופת אוכלוסייה בהיקף גדול, הן בשעות הבוקר בהגעה לעבודה והן בשעות אחרי הצהריים בסיומה, הפקקים בכבישי האזור רבים ובשעות הלחץ התנועה מתנהלת בעצלתיים. נראה שלא נעשו ניסיונות אמיתיים להתמודד עם קושי זה.

לסיכום, הגעתו של בית החולים אסותא למתחם רמת החייל יצרה תהליך של תמורות משמעותיות באופי הפעילות במתחם. רופאים ומרפאות יצרו ביקושים לנדל"ן באזור, שהתבטאו בבניה נמרצת של נדל"ן רפואי סביב בית החולים. במקביל חל שינוי במסוים בתמהיל האוכלוסייה המגיעה לאזור, כשלעובדי ההייטק והתקשורת נוספו עובדי השירותים הרפואיים, כמו גם החולים ובני המשפחה המלווים ומבקרים אותם. כל אלו יצרו תוספת ביקוש גם לשירותים המשלימים כמו הסעדה, לינה ובילויים.

ראה גם

צילום: fotolia

לוחמה בשטח בנוי

מה שהתחיל בהכרזה שנויה במחלוקת על חוק המע"מ, המשיך לתוך מלחמה והעמיק עוד יותר את ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>