ראשי / חדשות נדל"ן / מגרשי הפקר

מגרשי הפקר

קרוב למחצית מ-8,000 עמודי הסל , חלק גדול מהם "בסקט 2000", מהדגם שהביא למותו של הנער, ופזורים בעשרות רשויות ברחבי הארץ, בעיקר בבתי ספר ומוסדות חינוך, לא נבדקות, לא מוחלפות כנדרש, האכיפה לא מוסדרת ואין ידיעה מה נבדק ומה לא. "סכנת נפשות", מזהירים במכון התקנים.  

עופר פטרסבורג

הבעיה המרכזית, על פי מכון התקנים, שמדובר במתקנים חיצוניים תחת כיפת השמים, הסובלים מבלאי וקורוזיה, רטיבות ולחות שיביאו במוקדם או במאוחר לאסון. "50% מהם אינם נבדקים", נמסר ממכון התקנים. "שנים לא הייתה תקינה בעניין מתקני ספורט", מסביר מיכאל סויסה, ראש ענף מתקני הרמה במכון התקנים, האחראי גם על מתקני הספורט, "בשנות ה-2000 יזם מכון התקנים אימוץ שבעה תקנים בינלאומיים למתקני ספורט וכיום יש תקינה ל-85% מהמתקנים, כולל עמודי סל, שערים, מתקני כדורעף או סולמות שוודיים. אבל יש גם  מתקנים עדיין בלי תקינה כמו חמור קפיצה או מתח".

האסון הבא כבר בפתח: 90% ממתקני השעשועים בגנים העירוניים מסוכנים ולא עומדים בתקן. מבקר המדינה כבר הזהיר על כך, ועדיין לא נעשה דבר. האסון הבא עלול לקרות בנדנדה", אומרים במכון התקנים. באגף התקינה בתמ"ת מדובר על צוות מצומצם וכך גם במכון התקנים. אין בידיהם להשתלט על גודל הקטסטרופה. הבעיה במגרשי הספורט היא הן בבדיקה הלקויה והן באכיפה. יש אמנם חוזר מנכ"ל משרד החינוך הדורש בדיקה שוטפת של מתקני ספורט, אך האכיפה אפסית, ולרוב זה נופל בין הכיסאות: בין משרד החינוך, מחלקת ספורט בעירייה, בית הספר, מהנדס העיר או קונסטרוקטורים מטעם הרשויות. "לא כל העיריות עובדות מסודר", אומר סויסה, "אורך החיים של המתקנים האלה מוגבל. עמוד כדורסל אמור לנוע בין שבע לעשר שנים. רוב המתקנים אמורים להיות מוחלפים בשלב הנדרש ולא תמיד זה מתרחש".

זלזול?

"בדיקה שיטתית תקופתית לא מתבצעת וכנראה שזה במרבית המתקנים"

מה אני כהורה אמור לעשות?

להתקשר למוקד העירוני. אני למשל שאלתי בפרדסיה שם אני גר אם המתקנים נבדקו. הודיעו לי . שייבדקו. הורים צריכים לגלות מעורבות. יש מצב שמגרשי ספורט ישנים יהפכו מלכודת למשתמשים בהם".

ראה גם

צילום: fotolia

לוחמה בשטח בנוי

מה שהתחיל בהכרזה שנויה במחלוקת על חוק המע"מ, המשיך לתוך מלחמה והעמיק עוד יותר את ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>