ראשי / חדשות נדל"ן / קריטריונים חדשים לדיור בר השגה

קריטריונים חדשים לדיור בר השגה

משרד השיכון פרסם אתמול תוכנית חדשה לדיור מוזל: לראשונה תינתן עדיפות ליוצאי צבא בזכאות לדירה. עדיפות תינתן גם לעולים חדשים, נכים וזוגות נשואים עם 3 ילדים. מתנגדי התוכנית:  היא עדיין מעניקה יתרון לחרדים, משום שאין העדפה למשפחות בהן שני בני הזוג עובדים.

 שר השיכון אריאל אטיאס הכריז אתמול  על תוכנית לדיור בר השגה שתוצג בשבוע הבא בפני מועצת מינהל מקרקעי ישראל. התוכנית כוללת קריטריונים חדשים לדירות מוזלות, כאשר ב50%- מהפרויקטים תינתן עדיפות למי ששירתו בצה"ל. בנוסף, בוטלה העדיפות למשפחות ברוכות ילדים. "דין מי שיש לו שלושה ילדים כדין מי שיש לו עשרה," אמר אתמול השר במסיבת עיתונאים מיוחדת. לדבריו, "מהיום העדיפות שלנו במכרזים תינתן למי ששירת בצבא. 90%  מהפרויקטים של מחיר למשתכן, שם מחיר הדירה הזולה ביותר נקבע מראש במכרז, יהיו לחילונים ולא לחרדים המהווים 8% מהאוכלוסייה בלבד."

 התוכנית של משרד השיכון מתייחסת לפרויקטים של דיור למשתכן, בהם משווקות קרקעות מוזלות על ידי המדינה בתמורה למחיר סופי נמוך של הדירה, וכן לפרויקטים של בנייה להשכרה. בפרויקטים להשכרה ייקבע תנאי סף נוסף למתמודדים והוא שכר דירה מפוקח ל10- שנות שכירות, לו יהיו זכאים זוגות ששכרם החודשי יחד יסתכם בעד פי 2 מהשכר הממוצע במשק ברוטו (כ16.5-  אלף שקל כיום.(  עד עכשיו כ60%-  מהזכאים בתוכנית "מחיר למשתכן" כללו משפחות בנות 4 ילדים ומעלה (מחציתם עם 6 ילדים ומעלה.( מעתה החלוקה תהיה לשלוש קבוצות עיקריות: 20%  מהדירות ייועדו לזוגות נשואים ללא ילדים או לרווקים מעל גיל35%.35  מהדירות למשפחות עם ילד אחד או שניים, ו45%-  למשפחות עם שלושה ילדים לפחות.

 לאחר פרסום התוכנית התקיים דיון דחוף בכנסת ביוזמת סיעת "קדימה," שהצליחה לגייס לשם כך 40 חברי כנסת. ח"כ רוני בר-און מקדימה אמר לראש הממשלה נתניהו: "כשהזכרת שאתה מחויב לטפל בצרכים החברתיים השונים, מה עשית מיד אחר כך? המשכת במדיניות הכנועה שלך ומכרת את טרכטנברג וגם את שר האוצר שלך, למרות ההבטחות האישיות והישירות שלך. דיברת על האיזון הקדוש בין הצרכים ויומיים אחרי זה הלכת לממשלה וקיצצת קיצוץ רוחבי. ועל זה אנחנו רק יכולים להגיד ברוך שובך של נתניהו הישן, נתניהו המקצץ."  בר-און תקף גם את אטיאס: "מיצוי כושר ההשתכרות זו מילת המפתח וזו לא גחמה אלא זה מה שרוצה המחאה מהכיכרות."

ח"כ בר-און התכוון בדבריו לעובדה שלמרות המלצות ועדת טרכטנברג לא יהיה מבחן של כושר השתכרות בקריטריונים. המשמעות: לא תינתן העדפה למשפחות שבהן שני בני הזוג עובדים. שר השיכון אמר בתגובה כי "סעיף כזה היה יוצר הדרה של השכבות החלשות מהדיור בר ההשגה. אנשים שלא מצאו עבודה לא צריכים להיענש בכך שגם יוציאו אותם מהמכרזים לדיור מוזל." ביקורת נוספת היא על העובדה שמספר שנות הנישואים הוא מרכיב העיקרי בניקוד, דבר שמעניק לאוכלוסייה החרדית יתרון משום שהחרדים מתחתנים בגיל צעיר יותר ומתגרשים פחות.

במשרד השיכון ציינו בתגובה כי מבדיקה שערכו התגלה כי מעל 50% מהזוגות הצעירים בארץ קונים דירה רק אחרי יותר מ7- שנות נישואים. "המשמעות היא שהניקוד הזה נותן העדפה לרוב האוכלוסייה, כך שמי שעשה צבא תמיד יקבל עדיפות," אמר אטיאס.  לדברי מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, "קחו למשל את בני הזוג כהן ממודיעין, חילונים, שניהם שירתו בצבא, שניגשים לרכוש דירה מוזלת אחרי 10 שנות נישואים ושלושה ילדים. הם יועדפו אוטומטית לפי הקריטריונים החדשים על פני משפחה חרדית דומה באלעד שנשואה 10 שנים ולה עשרה ילדים, דבר שלא היה בעבר. זה שובר שוויון מובהק."

 ביקורת נוספת על התוכנית היא על כך ששלושת המכרזים שיצאו בינתיים בתנאי "מחיר למשתכן" היו באפרת, הר חומה ובית שמש, שם יש אוכלוסייה חרדית רבה.   השר אטיאס השיב כי בימים אלו יוצא מכרז גדול של "מחיר למשתכן" באזורים חילוניים כמו ראש העין ומודיעין. טענה נוספת היא על כך שרק ב50%- מהפרויקטים תינתן עדיפות ליוצאי צבא.  שר השיכון השיב כי "המודלים שלנו מראים שיוצאי צבא מהווים רוב בישראל ,(67%) אולם כדי לא להפלות אוכלוסיות שלא משרתות בצבא, החליט היועץ המשפטי לממשלה לתת עדיפות רק במחצית הפרויקטים כדי שהדבר יעמוד במקרה הצורך במבחן בג"ץ." שאלות ותשובות

ˆ מה זה בכלל מחיר למשתכן?

 פרויקטים בהם הקבלן מתחייב מראש למחיר דירה הנמוך ב30%-20%- ממחיר השוק. לא כל המרבה במחיר הוא הזוכה במכרז, אלא הקרקע משווקת ליזמים, כאשר עלויות הפיתוח ומחיר הקרקעות ידועים ורשומים בחוברת המכרז. היזמים הניגשים למכרז מציעים את המחיר הסופי.

ˆ איך ניגשים למחיר למשתכן?

צריך להציג תעודת זכאות בתוקף, אותה אפשר לקבל מבנקים למשכנתאות או מחברות כמו עמידר. חברת הבנייה רשאית לגבות דמי הרשמה בסך 3,000 שקל. אם זוכים בדירה, דמי ההרשמה מקוזזים ממחיר הדירה. אם לא זוכים בדירה, דמי ההרשמה מוחזרים במלואם. אם זוכים בדירה ומוותרים עליה, היזם רשאי לחלט 1,000 שקל מדמי ההרשמה.

ˆ איזה מסמכים יש להציג בעת ההרשמה?

 תעודת זכאות בתוקף; תצלום תעודת זהות, כולל נספח עם מספר הילדים; אישור על נכות מהמוסד לביטוח לאומי או משרד הביטחון; אישור שירות בצה"ל.

ˆ כיצד ייקבע הניקוד?

  המטרה היא להגיע ל100- נקודות.  בנוסף, יינתנו 5 נקודות זכות בגין שירות מילואים פעיל של אחד מבני הזוג. כן יינתנו 8 נקודות עבור כל שנת נישואים, עד למקסימום של 80 נקודות.   ניקוד דומה יהיה לעולים חדשים ב10- השנים הראשונות שלהם בארץ. ולנכים בכיסא גלגלים.

ˆ איפה ייבנו הדירות המוזלות?

 במסלול המחיר למשתכן מתוכננות השנה 5,000 דירות ביבנה, ראש העין, מודיעין, ירושלים, יקנעם, חיפה, באר יעקב ונתניה.

ˆ מה המגבלות על רוכשי הדירות המוזלות?

 רוכש לא יוכל למכור את דירתו במשך 5 שנים מיום קבלתה. מי שמכר את דירתו לפני יקבל פיצוי של 75 אלף שקל בתוספת הפרשי הצמדה וריבית מיום חתימת החוזה עם החברה ועד התשלום בפועל.

ˆ מה אם רק אחד מבני הזוג שירת בצבא? יש העדפה לשירות קרבי?

  הזכאות זהה כאילו שני בני הזוג שירתו. לגבי מי שקיבל פטור רפואי מוצדק, טרם נקבעו נהלים. אין העדפה לשירות קרבי בשלב זה.

 ˆ איך יעבוד הדיור להשכרה?

ישווקו קרקעות ל98-  שנים ב30%-  מהמחיר הריאלי שקבע השמאי, לצורך בניית דיור להשכרה. 60%  מהדירות ישווקו לשכירות מוגנת ו40%-  יושכרו בשוק החופשי.  שר השיכון יקבע את המחיר המפוקח וליזמים יהיה מותר להעלות אותו מדי שנה בשיעור העלייה של מדד המחירים לצרכן, בתוספת .1% ייבנו דירות במודיעין, באר שבע, ירושלים, כפר סבא, ראשל"צ וראש העין.

ראה גם

צילום: fotolia

לוחמה בשטח בנוי

מה שהתחיל בהכרזה שנויה במחלוקת על חוק המע"מ, המשיך לתוך מלחמה והעמיק עוד יותר את ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>