ראשי / מדריך קנייה / מס רכישה

מס רכישה

  שאלות ותשובות  – מס רכישה

 מה זה מס רכישה?

 

מס רכישה נגבה מכל רוכש מקרקעין על פי מדרגות מס המעודכנות מדי תקופה. המס הינו מס מדורג בהתאם לשווי המקרקעין

עו"ד נעמה שיף ממשרד שוב ושות ' מסבירה כי מס רכישה מבחין  בין מי שרוכש דירה יחידה  ( דירה ראשונה או רכישת דירה חדשה ומכירת הישנה ), שנהנה משעורי מס נמוכים (עד שעור המס הוא 0% ובין מי שרוכש דירה שניה או יותר, שלא נהנה מההקלה של המדרגה הראשונה . כמו כן יש הטבות במס לעולים חדשים, נכים, משפחות שכולות וכיוצ"ב

מה השינוי שנעשה השבוע ?

 

בינואר 2012 עודכנו מדרגות מס הרכישה כך שמי שרוכש דירה יחידה שמחירה נמוך מ- 1.42 מיליון ₪ לא ישלם מס , עבור דירה יחידה במחיר של 1.42 מיליון שקל ועד 1.69 מיליון שקל חבות המס תהיה 3.5%, ועבור דירה במחיר גבוה מכך חבות המס תהיה 5%.

כך לדוגמא מי שירכוש היום דירה יחידה במחיר של 1.5 מיליון ₪ ישלם מס של 2800 ₪

כאשר לפני העדכון הוא שילם כ- 5200 ₪ כך שלא מדובר בהטבה משמעותית.

לגבי מי שהדירה שהוא רוכש אינה "דירת מגורים יחידה", יהיה מס הרכישה 5% עבור דירות שמחירן נמוך      מ-1.05 מיליון שקל, 6% עבור דירות שמחירן נע בין 1.05 מיליון שקל ל-3.16 מיליון שקל, ו-7% עבור דירות היקרות מ-3.16 מיליון שקל. אם ניקח את אותה דוגמא של דירה שרוכש משקיע בכ- 1.5 מיליון ₪ הוא ישלם    כ- 80,000 ₪

מה קורה אם רכשתי דירה חדשה ולא הצלחתי למכור את הדירה הישנה ?

 

רשות המיסים מתחשבת ברוכשי הדירות שרכשו דירה חדשה אבל לא מצליחים למכור את דירתם הישנה. לכן נקבעה בחוק תקופה של 24 חודשים ממועד הרכישה או תוך 12 חודשים ממועד המסירה הקבוע בהסכם  המאפשרת לרוכשי הדירות למכור את הדירה שברשותם וליהנות ממדרגות  מס רכישה של דירה יחידה.

 

מדוע עלה המיסוי על רוכשי דירה שניה ?

 

בעקבות עליית מחירי הדירות החליטו באוצר לצנן את שוק הנדל"ן ולצמצם את פעילותם של המשקיעים בשוק שהיוו כמעט שליש  מרוכשי הדירות החדשות בשנים האחרונות  על ידי העלאת חדה של מס הרכישה למשקיעים. ואכן מס הרכישה על דירה שניה עלה בשיעור משמעותי  כאשר בדירות שמחירם מעל 3 מיליון ₪ מס הרכישה קופץ ל – 7% .

האם זה סייע בהפחתת מחירי הדירות  ?

בהתאחדות בוני הארץ טוענים כי מדיניות זו לא סייעה לענף, כי הפעילות נגד רוכשי הדירות להשקעה משמעה צמצום מלאי הדירות המיועד לשכירות ועליית מחירי השכירות , תופעה שאנו עדים לה כיום.

נשיא התאחדות בוני הארץ , ניסים בובליל , ציין כי זוגות צעירים , מתקשים לרכוש היום דירות לאור עליית המחירים , אך מאידך נוצר מחסור בדירות להשקעה שמשמעותו עלייה במחירי השכירות והחמרה במצוקת הדיור .

 

 

 

ראה גם

כיצד בוחרים מתווך

הנה רשימה של עצות איך לבחור מתווך ומה לעשות לפני שחותמים על הסכם: 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>