ראשי / מחירון דירות / עידן חדש בשוק הדיור: הקבלנים לחוצים, רוכשי הדירות מרוויחים

עידן חדש בשוק הדיור: הקבלנים לחוצים, רוכשי הדירות מרוויחים

הקיפאון בענף הנדל"ן נותן את אותותיו: חברות בנייה גדולות מציעות הנחות של מאות אלפי שקלים או תנאי מימון אטרקטיביים במיוחד בדקנו האם שווה לעשות עסקה

עד לפני חצי שנה ראשי חברות הבנייה לא היו מוכנים לשמוע על הנחות גדולות לרוכשים, אם בכלל. גם רוכשי הדירות הפוטנציאליים, שכבר התרגלו למחירי הנדל"ן מרקיעי השחקים, התייאשו מהאפשרות לקבל הנחות משמעותיות מהקבלנים. אבל בתקופה האחרונה מורגש שינוי משמעותי בשוק: אחרי חודשים של קיפאון, שהחלו במחאה החברתית בקיץ, הקבלנים מציעים מבצעים משמעותיים כדי למכור הרבה דירות בזמן קצר. סיבה נוספת למבצעים היא היעלמותם מהשוק של המשקיעים הזרים. לפי בדיקה של חברת "מאן נכסים," בראשות ג'קי מקמל, מתחילת השנה יש ירידה של 50% ברכישת דירות על ידי משקיעים זרים. לדברי לוי יצחק, רק כ220- דירות בחודש נרכשות בידי משקיעים זרים, לעומת פי 2 בשנה שעברה.

שתי חברות גדולות שיצאו במבצעים הן גינדי החזקות (ילדיו של יגאל גינדי) וגינדי השקעות (ילדיו של משה גינדי.( בסוף השבוע יצאה גינדי השקעות במבצע הנחות בפרויקט השוק הסיטונאי בתל-אביב: 50 דירות יוצעו בהנחה של עד 500 אלף שקל. על דירת 2 חדרים 67 מ"ר קומה ראשונה למשל תשלמו 1.76 מיליון שקל במקום 2.07 מיליון שקל. דירת 4 חדרים 103 מ"ר בקומה 9 תעלה 2.2 מיליון שקל במקום 2.6 מיליון שקל. דירת 5 חדרים 122 מ"ר בקומה 11 תימכר ב3.25- מיליון שקל במקום3.83  מיליון שקל. הפרויקט יאוכלס בתוך כ3-שנים.

שווה או לא? מדובר על הנחה משמעותית, אבל יש חלוקה שונה של הנחות לפי גודל הדירה ומיקומה. לדירות היותר טובות יינתנו ההנחות הפחות גדולות. ועדיין, מדובר בהנחה נאה למי שאוהב את הפרויקט.

בני הדודים מצד גינדי החזקות לא עמדו בצד, ובינואר הציעו דירות בקרית הלאום בראשל"צ ב18%- הנחה. הם הצליחו למכור את כל 100 הדירות במסגרת המבצע. דירות 5 חדרים נמכרו ב1.86- מיליון שקל, דירות 5.5  חדרים נמכרו ב2-  מיליון שקל ודירות מיני- פנטהאוז נמכרו ב2.6- מיליון שקל.

שווה או לא? הדירות אמנם נמכרו בהנחות גדולות, אבל עדיין מדובר במחיר לא זול.

אבל לא רק הגינדים במשחק ההנחות: קרן פייר, בבעלות שלמה גרופמן וזלמן שובל, מציעה הנחה של 100 אלף שקל ל20- הרוכשים הראשונים במארס בפרויקט "הדר על הים" באשדוד. מדובר בצמד מגדלים בני 22 קומות, כשעד כה נמכרו 40 דירות מתוך.158  מחירי הדירות בפרויקט (לפני ההנחה) החל מ1.65-  מיליון שקל.

שווה או לא? מדובר על מחירי פתיחה בלבד, כשהכוונה היא לייקר את המחירים בהמשך. מדובר בשכונת היוקרה העתידית באשדוד, כך שהנחה כזו יכולה להיות משמעותית.

בפרויקט View & More של חברת עץ השקד בקדימה צורן ערכו בינואר מבצע על 10 דירות 5 חדרים לגביהן ניתנה הנחה של 200 אלף שקל 1.4 (מיליון שקל במקום 1.6 מיליון שקל) ו150-  אלף שקל על ארבעה חדרים 1.3 (מיליון שקל במקום 1.45 מיליון שקל). במהלך מארס יש מבצע על 10 דירות – ללא הצמדה למדד תשומות הבנייה, עד לסיום הבנייה בעוד כשנתיים. המבצע שווה ערך להנחה של 200 -150 אלף שקל, לפי המדד של 10 השנים האחרונות.

שווה או לא? למי שאוהב את האזור, בהחלט.

בפרויקט "אקו" בשכונה הירוקה של כפר סבא מציעים היזמים גינדי-זיתוני הנחה של 100 אלף שקל. דירת 5 חדרים תימכר ב1.87- מיליון שקל לעומת1.97  מיליון שקל. דירת 4 חדרים תעלה 1.62 מיליון שקל במקום1.72  מיליון שקל.

שווה או לא? לא הנחה יוצאת דופן בימים אלו.

גם שיכון ובינוי נדל"ן יוצאת במבצע מימון לרוכשים בפרויקט "פיור חלומות השרון" בקריית השרון בנתניה. מי שירכוש דירה יקבל הלוואה של 300 אלף שקל ללא ריבית ל3-  שנים לדירות באכלוס מיידי.

שווה או לא? מבצע מימון שיכול מאוד להקל על רוכשים בתקופה של הקשחת התנאים להלוואות מצד הבנקים.

חברת נוה מקבוצת נכסים ובניין IDB הציעה עד השבוע שעבר הנחה של 100 אלף שקל ותנאי תשלום נוחים לקונים הראשונים בפרויקט "מגדלי נוה" בכפר גנים בפתח תקווה. מחיר דירת 4 חדרים בפרויקט הוא החל מ1.4- מיליון שקל ומחיר דירת 5 חדרים בפרויקט החל מ1.7-  מיליון שקל.

שווה או לא? בפתח תקווה הייתה קפיצת מחירים בשנים האחרונות, כך שההנחה לא רעה.

חברה גדולה נוספת שמוזילה מחירים היא אפריקה ישראל מגורים שתעניק החודש הנחה מיוחדת במגוון פרויקטים בתל-אביב, ראשל"צ, נתניה, נס ציונה, באר יעקב, ירושלים, פ"ת וגם תנאי מימון נוחים. ההנחות הן בשיעור של  ,14%-9% ובמימון מדובר על 500 אלף שקל מתוך המשכנתה שיינתנו בריבית של1.5% בלבד ל-15 שנה.

שווה או לא? אפריקה נמנעה עד היום מהנחות בסדר גודל כזה בפריסה כה נרחבת. השילוב של הנחה עם תנאי מימון יכול להיות אטרקטיבי.

בפרויקט view במערב רחובות מול השדות של קיבוץ שילר ייבנו בניינים בני 8-5  קומות. תינתן הנחה של 100 אלף שקל על דירות 5-4 חדרים. דירת 4 חדרים תעלה החל מ1.069- מיליון שקל.

שווה או לא? כן, מחיר אטרקטיבי לדירה חדשה באזור המרכז.

גם חנן מור מציעה הנחות על פרויקטים שלה, למשל: ברחובות הירוקה יוצע פנטהאוז 5 חדרים ב1.49-  מיליון שקל במקום 1.69  מיליון שקל. בפרויקט במצליח יימכר פנטהאוז ב-1.64 מיליון שקל במקום 1.8 מיליון שקל. בתלמי מנשה יוצעו פנטהאוזים ב2.1- מיליון שקל, הנחה של 300 אלף שקל.

שווה או לא? כן. למי שרוצה פנטהאוז המחיר בהחלט אטרקטיבי.

10 הדיברות למוכר כך תמכור את הדירה מיד שנייה:

1.תעשו שיפוץ: "בשוק תחרותי כל דירה חייבת להיות 'מאסטר פיס,"' אומר ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי. לדבריו, דירה בשווי של מיליון שקל, בשיפוץ של 100 אלף שקל בלבד, עשויה להימכר תמורת 1.25 מיליון שקל. רולס ממליץ להוסיף לדירה מיזוג מרכזי או מפוצל ולפצל חדר גדול מאוד לשני חדרים כך שהשטח ינוצל טוב יותר. כמו כן, ניתן להחליף אסלות לאסלות תלויות ולהחליף מנורות ישנות או ברזים. עוד מומלץ לשלב פרטי דקורציה כמו טפטים ומדבקות אריחים.

2. יתרונות סביבתיים: הדגישו בפני הרוכשים את היתרונות היחסיים של הדירה: מיקום מבוקש, שטחים ירוקים, גני ילדים, בתי ספר ומרכז מסחרי בקרבת מקום. חשוב להבליט את הנגישות של הדירה לכל השירותים הללו.

3. הערכה נכונה: קבעו את המחיר שאתם רוצים על הדירה באמצעות שיחות עם מתווכים מקומיים ובדיקה באתרי אינטרנט. מומלץ לבחון גם את אתר רשות המסים ולבדוק את העסקאות שנעשו בשנה האחרונה באזור המגורים.

4. רק מקומי: בשוק של קונים מומלץ להסתייע בשירותיו של מתווך מקומי בלבד. מתווך איכותי בעל שם והמלצות יודע איך לגרום לדירה להיות מבוקשת לאורך זמן.

5. משכו משקיעים: לעתים כדאי לשווק את הדירה כבעלת פוטנציאל למשקיעים ולאו דווקא למשפחות. לדברי רולס, "משקיעים מתעניינים בדירות הממוקמות בסמיכות למוסד אקדמי או בתי חולים."

6. בלי שלטים: אל תתלו שלטים על הדירה והבניין מאחר שהדבר יוצר רושם של דירה שמצויה זמן רב בשוק. מומלץ לחלק פליירים בתיבות הדואר באזור המגורים של הנכס מאחר שאנשים מחפשים לרכוש דירה באזור מגוריהם.

7. פרסמו באינטרנט: יש לרענן המודעה מדי מספר ימים וכך לקדם אותה יותר גבוה באתר. מומלץ לשלב תמונות או סרטון וידיאו של הדירה.

8. מחיר: הישראלים אוהבים להרגיש שהצליחו להוריד קצת במחיר הדירה. לכן, מומלץ להעלות את המחיר בכ•5% לעומת מחיר השוק, כך תוכלו לרדת במחיר בלי להיפגע. עם זאת, קביעת מחיר ראשוני גבוה מדי עלולה להבריח רוכשים פוטנציאליים שיפסלו את הדירה מראש ולא יבקרו בה.

9. בלעדיות: לפני מתן בלעדיות למתווך כדאי להגביל אותה לפרק זמן של חודש עד חודשיים לכל היותר. זה פרק זמן שנותן למתווך אפשרות סבירה לפעול למכירת הדירה, ומצד שני אינו מסב נזק כבד למוכר גם אם המתווך לא הצליח. יש לסכם בכתב את כל סוגיית ההתקשרות עם המתווך: גובה העמלה, תקופת בלעדיות ואמצעי הפרסום של הנכס.

10 בדקו בעירייה: האם יש זכויות בנייה נוספות שעשויות להעלות את המחיר שתדרשו. מומלץ גם לאתר תוכניות מקוריות של הדירה, כך שהרוכשים יוכלו לדעת אילו שינויים עתידיים בנכס אפשר לעשות.

עופר פטרסבורג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>